Studenti VŠH na exkurzi v Karlových Varech

V pátek 22. dubna 2016 vyrazila třicítka studentů Vysoké školy hotelové v Praze na odbornou exkurzi do Karlových Varů. Důvodem výběru destinace bylo mimo jiné blížící se 700. výročí narození Karla IV. Součástí doprovodného programu byla návštěva čtyřhvězdičkového Hotelu Imperial a Grandhotelu Pupp.

Cestování z Prahy do Karlových Varů a zpět bylo zajištěno na palubě žlutého autobusu Regiojet. Jako první navštívili studenti 3. ročníku bakalářského oboru Hotelnictví a 1. ročníku navazujícího magisterského oboru Management hotelnictví a lázeňství čtyřhvězdičkový lázeňský Hotel Imperial. Zde měli možnost navštívit vybrané pokoje pro hosty, bar a restauraci a především balneo provoz. Problematice prodeje ubytovacích kapacit v kontextu marketingové podpory se věnoval Ing. Miloslav Smrž, manažer oddělení Sales & Marketing.

V pořadí druhá návštěva směřovala do Grandhotelu Pupp. Zde měli studenti možnost nahlédnout opět do různých pokojů, navštívili restauraci, lobby bar a nový moderní balneo provoz, který byl vybudován i díky veřejné podpoře z Regionálního operačního programu Severozápad. S provozním zabezpečením fungování hotelu seznámil studenty Ing. Richard Lhoták, provozní náměstek generální ředitelky hotelu.

Studenti bakalářského i magisterského stupně měli možnost vyslechnout zkušenosti z řízení velkých lázeňských hotelů od absolventů Vysoké školy hotelové v Praze, kterými jsou jak Ing. Smrž, tak Ing. Lhoták. Oba pánové se shodli, že praxe má sice své zákonitosti, ale studium na vysoké škole jim významným způsobem rozšířilo teoretický rozhled. Zazněla i nabídka stáží, brigád, konzultací ke zpracovávaným bakalářským či diplomovým pracím. I touto exkurzí se snaží akademičtí pracovníci naplňovat podstatu profesně orientované vysoké školy.

Během diskuse padla celá řada dotazů. Například, zda a na co si hoteloví hosté nejčastěji stěžují, jaký je podíl tuzemské klientely, zda jsou důležité cizí jazyky pro práci v karlovarských hotelech a především jaké, které destinace jsou v České republice a v zahraničí v konkurenčním postavení, jak indikační seznam ovlivňuje lázeňskou péči či co očekává host od třítýdenního pobytu v Karlových Varech.

Potěšitelné je i zpětné hodnocení exkurze ze strany studentů, kteří nejen, že tuto praktickou zkušenost ocenili, ale již nyní se těší na další exkurzi, jenž by se mohla uskutečnit v říjnu letošního roku.

Ing. Pavel Attl, Ph.D.
vedoucí katedry cestovního ruchu