BUDDY PŘÍRUČKA

 

Ahoj Buddíku,

tato stručná příručka poskytuje potřebné informace a kontakty v rámci Buddy programu a pomůže Ti zorientovat se v nejdůležitějších krocích, které je nutno provést po příjezdu Tvého zahraničního studenta. Pokud zde bude chybět informace, kterou hledáš, dej nám vědět, ať můžeme společně příručku zlepšovat!                                                                                             

Proč být buddy?
Rozhodl/a ses stát pomocníkem zahraničního studenta při jeho pobytu v Praze? Děláš správnou věc! Naskytne se Ti možnost potkat spoustu nových lidí, kteří sem přijeli studovat nebo na stáž, poznat krásy naší země a seznámit se s místními. Každý zahraniční student si ze své země přináší trochu jiné pohledy na svět či jiné přístupy k životu, které se nemusí shodovat s tím, jak to vidíme my. Kromě toho, že mu/jí pomůžeš se v Čechách zorientovat, si navíc procvičíš komunikaci v cizím jazyce a budeš tak trochu průvodcem. Možná, že příště to budeš Ty, komu se bude lokál v městě, které pojedeš navštívit, hodit.

 

Jak začít?

Prosíme všechny české buddies, aby v databázi vyplnili i své mobilní číslo, na kterém budou v případě nenadálých událostí k zastižení! Děkujeme. Vaše kontaktní informace budou viditelné jen správci systému a Vámi vybraným studentům.

Při registraci vyplň i něco málo o sobě a označ pět svých zájmů (tzv. TAGS), podle kterých Ti pak systém doporučí zahraničního studenta s podobnými zálibami. Informace můžeš poté v nastavení kdykoli změnit.

  • Vyber si zahraničního studenta ze seznamu na tzv. dashboardu. Seznam studentů je seřazený podle času příjezdu nebo registrace studenta. Máš možnost anonymní profily studentů procházet a filtrovat podle zájmů (stejné TAGY jsou oranžově zvýrazněny).
  • Zkontroluj, že během data příjezdu studenta máš možnost ho vyzvednout. Součástí buddíkování je totiž i vyzvednutí studenta na letišti/nádraží a pomoc s dopravou na kolej nebo byt.
    V době, kdy Tvůj student přicestuje, by ses měl nacházet ve městě a bylo by dobré, kdybys byl alespoň částečně časově flexibilní, abyste se mohli sejít a seznámit se. Tvůj buddík to určitě ocení! Samozřejmě si můžeš najít buddíka, který vyzvednout nepotřebuje a chce se zkrátka jen seznámit s někým místním.
  • Klikni na "Take". Tobě i Tvému studentovi přijde automatický e-mail, kde budou kontaktní údaje.
  • Kontaktuj přijíždějícího studenta e-mailem. Je dobré, když český buddy převezme iniciativu a svému studentovi napíše jako první. Vyměňte si pár informací o sobě a zejména informace tykající se jeho příjezdu a místa ubytování.

 

Pár postřehů:

! Největší nával zahraničních studentů bude od poloviny září až do Orientation Days (týden před začátkem semestru). Jsou ale i studenti, kteří přijedou například už o prázdninách nebo naopak až začátkem října. !

Zahraniční studenti potřebují nejvíce svého buddyho v prvních dnech po příjezdu – ne až po začátku semestru! V případech, kdy se přijíždějící student buddíka nedočká a místo toho si poradí sám, ztrácí kontakt smysl a většina buddíků se už se svými studenty nepotká. Pokud se tedy na začátku z nějakého důvodu nemůžete o svého buddyho postarat, kontaktujte koordinátora Buddy programu (roldanova@vsh.cz, tel.: +420 283 101 171).

! Koordinátor Buddy programu může nastavit, kolik studentů si lokální buddy může vybrat.

Pokud máš možnost vybrat si více studentů, rozhoduj se hlavně podle svých časových možností.

Brát si více než 4 studenty doporučujeme jen těm, kteří mají s Buddy programem zkušenost a mají dostatek volného času.

 

Před příjezdem zahraničního studenta  

  • Zahraničního studenta je nutné kontaktovat e-mailem, poté například na Facebooku.
  • Přidat ho do aktuální FB skupiny pro zahraniční studenty (pokud je vytvořená).

Kromě toho, že by se měl buddy stručně představit, musí se zeptat i na příjezd (kdy/kam/jak) a ubytování (kde) a potvrdit si tak informace, které už možná obdržel od koordinátora. Na konci e-mailu by měl buddy zdůraznit, že v případě jakýchkoliv otázek je studentovi k dispozici.

Také je dobré přijíždějícím studentům sdělit tyto informace:

  • Jak funguje informační systém VŠH
  • Že by si měli přivézt min. 3 pasové fotografie na různé legitimace (ISIC, MHD, atd.)
  • Upozornit na jinou měnu - poptat se, jak bude v ČR platit či vybírat hotovost. Z bankomatu může vybrat peníze rovnou na letišti, popřípadě mu může buddy pomoci najít směnárnu, kam může/te zajít. Zatím nejvýhodnější v centru Prahy je:

http://www.exchange.cz/vip-coupon.php

http://www.alfaprague.cz/web2/

Pokud znáte lepší určitě doporučte nám i studentovi ;-) 

Pokud student nebydlí na koleji a potřebuje pomoct s hledáním ubytování, nebo by se chtěl později z kolejí přestěhovat, může hledat nabídky na následujících stránkách:

  • flatio.com (střednědobé pronájmy - nabídky v cizích jazycích, virtuální prohlídky)
  • bezrealitky.cz (without a real estate agent and commission)
  • spolubydlici.cz (flatshare search)
  • airbnb.com (spíše krátkodobé)
  • foreigners.cz (vyhledávání v Aj, je vidět zda pronajímatel mluví v AJ)
  • sreality.cz (přeložit si googlem celé stránky; buddy může pomoci s překladem)
  • FB stránky (pozor občas se objevují falešné inzeráty; nikdy neskládat zálohy předem a bez prohlídky bytu)

https://www.facebook.com/groups/524182954269921/

https://www.facebook.com/groups/bydlenipraha/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/207403122784734/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/ErasmusPragueSRF/

 

 V době příjezdu zahraničního studenta

  • Dle přání/domluvy se zahraničním studentem: Je dobré vyzvednout zahraničního studenta na letišti/nádraží a připravit si cedulku se jménem, abyste se snadněji našli.

Pokud vy sami nemůžete, zkuste za sebe najít náhradu (např. ve FB skupině), případně studentovi vysvětlit, jak se nejlépe dopravit z letiště/nádraží.

Občas se stane, že nemůžeš svého studenta vyzvednout. Kontaktuj prosím koordinátora či jiné buddíky, určitě Ti někdo pomůže a Tvého studenta vyzvedne. Pokud ne, podrobně mu vysvětli cestu na VŠ/koleje (číslo autobusu, cena jízdenky, jméno zastávky, adresa kolejí pro taxi atd.).

  • Poraďte s nákupem lístku na MHD, anebo alespoň zavolat taxi, pokud si student přeje.
  • Dále buddy pokračuje se studentem na místo studentova ubytování a poté na VŠ.

Seznamte studenta s VŠ, kde jsou jaké učebny, organizací studovny/knihovny, zakoupení občerstvení, organizace stravování apod.

 

Ihned po příjezdu studenta

Zápis do rozvrhu

Erasmus koordinátor by měl studentovi poslat e-mail se všemi relevantními informacemi. Všechny důležité informace o studiu se dozví od svého koordinátora v průběhu Orientation Days.

MHD legitimace

Po příjezdu do České republiky je dobré, když si student koupí jednodenní nebo spíše třídenní jízdenku, protože vyřízení legitimace bude nějakou chvíli trvat. Ihned po tom, co student obdrží potvrzení ze školy si může koupit 1-3měsíční kupon MHD.

Jízdní řády MHD

Na stránkách Dopravního podniku je možné si vyhledat jízdní řády v angličtině a to pod tímto odkazem: http://spojeni.dpp.cz/ConnForm.aspx?cl=E5. Studentovi také můžete doporučit, aby si nainstaloval aplikaci IDOS do svého smartphone a vysvětlit mu, jak funguje vyhledávání MHD spojů.

SIM karta

Např. SIM karta operátora Vodafone se speciálním výhodným tarifem přímo pro zahraniční studenty.

Bankovní účet

Pokud si student z nějakého důvodu musí založit český bankovní účet, doporučovali bychom výběr z následujících možností:

  • Běžný účet u Equa bank, který je zcela zdarma a jediné, za co se platí, je výběr z bankomatu v zahraničí - 9 Kč. Stávající podmínky pro nové majitele běžných účtů aby byl zdarma; je nutno splnit alespoň jednu z těch reálných: zaplatíte alespoň třikrát naší bezkontaktní platební kartou (TIP: nenechávejte prosím platby kartou na konec měsíce, podmínku splníte až po zaúčtování plateb). Na váš účet přijde v součtu alespoň 10 000 Kč měsíčně (převody mezi vlastními účty u Equa bank se nepočítají).
  • Studentský účet u České spořitelny

(U zařizování účtu by se mohla hodit buddíkovi asistence.)

Zahraniční student a cizinecká policie

Důležité info pro všechny, kteří mají studenta bydlícího na privátě a jiných ubytovacích zařízení, než jsou koleje.

Student se musí jít přihlásit na cizineckou policii a vyplnit přihlašovací tiskopis.

Cizinec je povinen do 3 pracovních dnů ode dne vstupu na území ohlásit na policii - na oddělení pobytových agend odboru cizinecké policie krajského ředitelství PČR, místně příslušného podle místa hlášeného pobytu cizince - místo pobytu na území.

Občan Evropské unie je povinen ohlásit na policii místo pobytu na území ve lhůtě do 30 dnů ode dne vstupu na území, pokud jeho předpokládaný pobyt bude delší než 30 dnů.

Povinnost ohlásit místo pobytu na policii se nevztahuje na cizince, který tuto povinnost splnil u ubytovatele = vždy je nahlásí kolej a na privátě to OBČAS dělají nájemníci, ale není to jejich povinnost, proto je dobré si tuto skutečnost zjistit, případně to s ním vyřídit sám.

Kontakt: Olšanská 2, 130 51 Praha 3

Detailnější info můžeš najít na http://www.policie.cz/clanek/hlaseni-pobytu-cizincu.aspx

Pokud student bydlí na koleji, přihlášení na cizineckou policii za něj automaticky vyřídí kolej!

 

V době pobytu

Poraďte studentovi: 

Sportovní vyžití (možnosti VŠ, sportovní centra v lokalitě studentova ubytování aj.)

Domácí potřeby: z druhé ruky (FB skupina zahraničních studentů) nebo nové (např. IKEA)

Zprávy, novinky a zajímavosti o Čechách v angličtině je možno najít např. zde:

 

Co navštívit - místa, výstavy apod.:

  

Restaurace/café/bary/vinárny/hospody:

 

Kluby a party:

 

FAQ

Pokud máš nějaké otázky nebo chceš něco zjistit pro tvého zahraničního studenta, pak většinou nejrychlejším způsobem je napsat zprávu do Facebook skupiny lokálních buddies (pokud je vytvořená).